Wampir

by Gazawat

/
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.

about

Zdzisław Marchwicki to domniemany polski seryjny morderca, skazany na karę śmierci za zabójstwa 14 kobiet i usiłowanie zabójstwa kolejnych 7. Uznany przez sąd za wampira z Zagłębia, który działał w tych okolicach przez pięć lat i cztery miesiące, od listopada 1964 do marca 1970. Sposób postępowania sprawcy był zawsze taki sam: szedł za upatrzoną ofiarą, podbiegał do niej z tyłu, a następnie uderzał w głowę ciężkim tępym przedmiotem. Gdy ofiara upadła bił ją wielokrotnie, powodując zgon, po czym w niektórych przypadkach dokonywał czynności seksualnych z denatką. Nigdy nie doszło do gwałtu, nie znaleziono również nasienia sprawcy. Niektóre ofiary obnażał, jednej wyciął kawałek wzgórka łonowego.

W latach dziewięćdziesiątych pojawiły się informacje podważające rzetelność sądu. Zwrócono uwagę na fakt, iż Zdzisław Marchwicki nie przyznał się do winy, a wskazanie sprawcy odbyło się jedynie dzięki wytypowaniu osób odpowiadających profilowi psychologicznemu przestępcy. Ówczesnym władzom bardzo zależało na wykryciu i skazaniu sprawców m.in. dlatego, że jedna z ofiar Wampira była spokrewniona z ówczesnym I Sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Katowicach Edwardem Gierkiem. Prawdopodobną wersję wydarzeń jakoby morderstw dokonał inny przestępca (popełnił samobójstwo przez samospalenie) odrzucono, gdyż chciano pokazać sprawcę, któremu można by wytoczyć proces. Obok Zdzisława skazano jego braci: Jana (kara śmierci) i Henryka (25 lat pozbawienia wolności) oraz kilku innych członków rodziny (krótsze kary pozbawienia wolności). Sprawa budzi kontrowersje do dziś.

credits

released January 8, 2017

* * *
nagrano jesienią 2016 we wrocławiu i warszawie.
wszystkie instrumenty, miks: michał turowski
oprawa graficzna: paweł malinowski

tytuły utworów pochodzą w większości z reportaży i artykułów prasowych o sprawie wampira z lat 1971 - 1993.
wszystkie fragmenty mówione użyte w nagraniach pochodzą z filmów "anna i wampir" janusza kidawy oraz "jestem mordercą..." macieja pieprzycy.

bdta/mozdok 2017.

tags

license

all rights reserved

about

BDTA Wroclaw, Poland

contact / help

Contact BDTA

Streaming and
Download help

Redeem code