I Wtedy Okazało Się, Że Umarłem

by Bartosz Zaskórski

supported by
Dawid Kowalski
Dawid Kowalski thumbnail
Dawid Kowalski Jeden z niewielu faktycznie oryginalnych i kreatywnych albumów z szeroko rozumianą muzyką eksperymentalną wydanych w ostatnich latach. W zalewie chałupniczej muzyki o dyskusyjnej jakości "I wtedy okazało się..." jest prawdziwą perełką, którą warto posiadać w swojej kolekcji. Absurdalne, mocno humorystyczne historie osadzone na bogatym tle dźwiękowym zbudowanym w oparciu o klasyczne rozwiązania stosowane w muzyce eksperymentalnej. Filary na których zbudowano album świetnie ze sobą korespondują.
/
 • Streaming + Download

  Includes unlimited streaming via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.

    $1 USD  or more

   

 • Full Digital Discography

  Get all 111 BDTA releases available on Bandcamp and save 70%.

  Includes unlimited streaming via the free Bandcamp app, plus high-quality downloads of Noce, Hi, How Are You? This Is The Ultimate Dark Ambient Garbage Collection, TSVEY, Split, 1992 / 1993, Granit, Mouth Of Kalki, Merry Me, and 103 more. , and , .

    $39.22 USD or more (70% OFF)

   

 • MC
  Cassette + Digital Album

  Yellow C-30 tape with artwork printed on eco paper. Edition of 50.

  Includes unlimited streaming of I Wtedy Okazało Się, Że Umarłem via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.

  Sold Out

1.
14:34
2.
13:49

about

Bartosz Zaskórski
I WTEDY OKAZAŁO SIĘ, ŻE UMARŁEM
BDTA CXIII

Przeczytałem jakiś czas temu książkę, która opisywała wierzenia ludów syberyjskich. Ludzie ci dzielą świat na świat środkowy, w którym żyją, świat górny i świat dolny. Te dwa ostatnie to krainy zmarłych. W trakcie czytania o świecie dolnym, nazywanym również piekłem albo dolną wsią, zacząłem odkrywać zbieżności między jego opisami, a miejscem w którym mieszkam. Początkowo uznałem to za zbieg okoliczności, jednak w trakcie lektury dotarło do mnie,
że widocznie kiedyś umarłem.

Zanim dowiedziałem się, że nie żyję, nękało mnie poczucie, że otaczający świat to makieta, w dodatku mocno zaśmiecona, albo gra komputerowa. Żeby o tym opowiedzieć posłużyłem się rzutem izometrycznym, kompresją krajobrazu oraz samplingiem, który wykorzystałem do samplowania miejsc mojej wsi oraz dźwięków o nieznanej etiologii w słuchowiskach. Teksty opisujące moje położenie zostały przeczytane przez różnych ludzi, których tutaj napotkałem. W grach tacy ludzie to NPC – czyli postaci niezależne. Postaciom tym przedstawiłem opisy miejsc, które przeczytali – każdy tak, jak potrafił.

Taśmę magnetofonową wykorzystałem z dwóch powodów. Po pierwsze, jeśli posiadamy magnetofon z autorewersem, możemy słuchać kasety w nieskończoność. To przypomina świat zmarłych, po którym chodzi się bez celu, ciągle po tych samych miejscach. W grach komputerowych zjawisko to nazywane jest backtrackingiem, a w filozofii – wiecznym powrotem. Kontynuując wątek gier, sytuacja w której się znalazłem przypomina taką grę, która nie ma żadnego
określonego celu ani zakończenia. Można jedynie dokonywać próżnego przepatrywania kątów albo kręcić się w kółko, tak jak lisek bez ręki i nogi.

Po drugie, taśma magnetofonowa była prawdopodobnie przyczyną mojej śmierci.

Strona A
Zdziczały ogród
Pamiątka zeszłej zimy
Billboard
Wysypisko śmieci
Niezidentyfikowany
obiekt latający

Strona B
Dziura w ziemi
Kuracjusz
Kryjówka oraz kosz na śmieci
Ściana lasu

Czytają: Monika, Katarzyna, Kuba, Jacek, Jacek, Jacek
Patronat: CSW Zamek Ujazdowski

www.facebook.com/zbaskorski
@bartosz_zaskorski

credits

released June 13, 2016

tags

license

all rights reserved

about

BDTA Wroclaw, Poland

contact / help

Contact BDTA

Streaming and
Download help

Redeem code